Режим інвалідного візка – це одна з нових функцій, які компанія Garmin вперше реалізувала восени 2023 року на прикладі модельних серій Venu 3 і Vivoactive 5

Якщо активувати профіль інвалідного візка, смарт-пристрій Гармін почне підраховувати поштовхи, які здійснює користувач крісла-коляски (замість кроків, як у базовому режимі). Також цей формат активності пропонує комплекси спеціальних занять, які можна виконувати в інвалідному візку, – від серцево-судинних до силових тренувань. Зокрема доступні велотренування (на велосипедах, що приводяться в дію не ногами, а руками) в домашніх умовах і на вулиці, штовхання інвалідного візка зі швидкістю бігу або зі швидкістю ходьби.

Пройдена відстань, витрачені калорії, частота серцевих скорочень і навіть відстеження GPS у реальному часі – ось лише деякі з показників, які ви також можете відстежувати.

Важливо! Використання годинника Гармін у форматі інвалідного візка допоможе мінімізувати проблему з пролежнями, які виникають під час перебування в кріслі. Зокрема, за допомогою налаштованих повідомлень про зміщення ваги користувачам буде простіше контролювати зміщення своєї ваги протягом дня. 

Принципи моніторингу самопочуття та активності
у режимі інвалідного візка

Механізм відстеження здоров'я та фітнесу був змінений з урахуванням відмінності у фізіології інвалідів-візочників і впливу крісла-коляски на роботу тіла. 

Ключові особливості людей з обмеженими можливостями опорно-рухового апарату:

  • У людей, які використовують інвалідне крісло, активна м'язова маса зменшується. Як наслідок, зменшується максимальна кількість аеробної енергії, яку може виробити людина.
  • Програма тренувань, що задіює верхню частину тіла, часто призводить до більшого фізіологічного напруження, ніж вправи для ніг за однакового навантаження. Це загрожує тим, що стан втоми під час виконання вправ для верхньої частини тіла настає раніше. Тому не завжди виходить досягти максимального пульсу, який є нормою для певної вікової групи.

Спираючись на ці особливості, розумні годинники Гармін у режимі тренувань у кріслі-колясці надають оцінку максимальної частоти серцевих скорочень, що розраховується з урахуванням специфіки використання інвалідного візка, і передбачають налагодження меж, які використовуються для визначення та класифікації фізичного навантаження.

Під час першої активації профілю інвалідного візка гаджет визначає рівень фізпідготовки користувача і обчислює прийнятний алгоритм тренувань (складність вправ, частоту і тривалість занять) на основі відомостей, які було введено в базу даних під час налаштування профілю користувача. Йдеться про таку інформацію, як стать*, рік народження, вага і зріст** та звички щодо вправ. 

У користувацьких налаштуваннях Garmin Connect передбачено 10 рівнів активності:

  1. Прості тренування раз на 14 днів тривалістю менше 15 хвилин.
  2. Прості тренування раз на 14 днів тривалістю 15-30 хвилин.
  3. Прості тренування раз на 14 днів тривалістю приблизно півгодини.
  4. Постійні заняття двічі-тричі на тиждень тривалістю 45 хвилин.
  5. Постійні заняття двічі-тричі на тиждень тривалістю 1-3 години.
  6. Постійні заняття два-три рази на тиждень тривалістю приблизно 3 години.
  7. Постійні заняття від трьох до п'яти разів на тиждень тривалістю 3-7 годин.
  8. Тренування майже щодня тривалістю 7-11 годин.
  9. Тренування на кожен день тривалістю 11-15 годин.
  10. Тренування на кожен день тривалістю понад 15 годин.

За необхідності, якщо, наприклад, з моменту налаштування годинника змінилися персональні режими вправ, користувачі можуть перевірити ще раз цю інформацію і вручну відредагувати рівень активності, використовуючи додаток Garmin Connect. 

Коли формат тренувань в інвалідному візку активовано, для всіх видів діяльності необхідно під'єднати датчик каденса, що дасть змогу отримати інформацію про відстань і швидкість під час таких занять, як тренування на ручних велосипедах. Для занять у приміщенні розумний гаджет запропонує під'єднати датчик швидкості для вимірювання швидкості, однак власне для запису заняття датчик швидкості не потрібен. 

Обмеження щодо використання режиму інвалідного візка:

  • Цей профіль не розрахований на користувачів електроколясок.
  • І не рекомендований він для тих, у кого пошкоджено спинний мозок вище грудного хребця T6. Через потенційну нестачу симпатичної іннервації тренування таким людям навряд чи принесуть користь, і до того ж вони можуть призвести до прискорення серцевої діяльності.

Як увімкнути режим інвалідного візка 
у годинниках Venu 3/3S та Vivoactive 5?

Щоб активувати або скасувати режим тренувань в інвалідному візку, потрібно увійти в налаштування профілю користувача або безпосередньо в годиннику, або через Garmin Connect. 

Для налаштування профілю в годиннику виконайте такі кроки:

  1. Натисніть і утримуйте кнопку  (див. картинку нижче);
  2. Увійдіть у «Налаштування».
  3. Увійдіть у «Профіль користувача».
  4. Виберіть один із запропонованих варіантів.

Примітка!
У форматі інвалідного візка опція «Виявлення інцидентів» не працює. Також спортсменам-колясочникам не надається оцінка максимального споживання кисню (VO2 max).

* Налаштування статі

Оскільки більшість фітнес- і тренувальних алгоритмів є бінарними, важливо вказати свою стать під час першого налаштування гаджета. Після нього користувачі можуть налаштувати параметри профілю у своєму обліковому записі Garmin Connect.

Якщо в призначених для користувача налаштуваннях ви виберете варіант «Не вказано», алгоритми, які потребують двійкового введення, використовуватимуть стать, зазначену вами під час першого налаштування годинника.

** Навіщо в налаштуваннях профілю вказувати, який у вас зріст і вага?

Зріст і вага користувача є важливими параметрами, які впливають на багато показників здоров'я, і тому їх необхідно вказувати під час налаштування. Ці параметри не включають інвалідний візок. Якщо у користувача двостороння ампутація, Garmin рекомендує виміряти розмах рук, щоб отримати максимально точну оцінку зросту.