Перший етап дослідження «Здоров'я і щастя», що стартував 18 червня 2024 року у швейцарському місті Лугано під час проведення там Форуму щастя, завершено. Отримавши схвалення Інституційної наглядової ради (IRB), його проводили науковці Гарвардської школи державного управління імені Кеннеді та Гарвардської школи громадської охорони здоров'я імені Т. Ч. Чана. До дослідження також були залучені вчені Оксфордського та Ворикського університетів (Велика Британія), університету Саскачевана (Канада), компанія Avicenna і бренд Garmin, який є постачальником розумних годинників.
Тепер, коли успішно завершено пілотне тестування, планується перейти на наступний етап, що передбачає розширення групи учасників дослідження до 10 тисяч осіб. У тестуванні візьмуть участь люди з різних куточків світу. Здебільшого, як передбачається, це будуть жителі Європи та Північної Америки.
Проте! На деякі країни поширюється табу. Не зможуть узяти участь у дослідженні «Здоров'я і щастя» жителі Росії, Сирії, Ірану, Північної Кореї, Куби та Китаю.
Починаючи з 15 березня триває активне приймання заявок на участь у першому у світі глобальному дослідженні щастя та здоров'я. Ви теж можете зробити свій внесок у науку, долучившись до тестування. Реєстрація учасників триватиме до 15 червня 2025 року. А перші результати масштабного дослідження «Здоров'я і щастя» будуть оприлюднені на початку 2026 року.
Примітка!
Проєкт фінансується за рахунок академічних грантів, виданих дослідницькій групі з Гарвардського університету, університету Саскачевану і бізнес-школи Ворика. Компанії Garmin і Avicenna не надають фінансової підтримки. Усі дослідження проводяться незалежно. Жоден партнер за межами основної дослідницької групи не має прямого впливу на результати дослідження, інтерпретацію або публікацію.
Мета дослідження
Вчені спираються на передові технології машинного навчання і штучного інтелекту, включно з причинно-наслідковими нейронними мережами. Їхня мета – отримати нові відомості про динаміку, детермінанти та подальші ефекти людського щастя.
Зокрема, дослідників цікавлять такі питання:
- Яка динаміка щастя і благополуччя в повсякденному житті?
- Наскільки людина може контролювати те, що робить її щасливою?
- Якими є біометричні кореляти та засоби прогнозування благополуччя?
- Чи можна на основі інформації, отриманої за допомогою розумних годинників і смартфонів, будувати прогнози щодо майбутніх періодів щастя і нещастя?
- Які моделі поведінки можна вважати провісниками благополуччя?
- Наскільки благополуччя взаємопов'язане з фізичною активністю та фізичними вправами?
- Якою мірою якість нашого суб'єктивного досвіду формується нашими очікуваннями?
- Якою мірою моніторинг рівня благополуччя з часом змінює поведінку людини?
- Чи знають люди насправді, що потрібно їм для щастя?
- Чи є у кожної людини своя фіксована точка щастя?
- Як змінити свою поведінку, щоб стати щасливішим?
- Як із плином часу змінюється тенденція людей триматися на відносно стабільному рівні щастя?
Алгоритм дослідження
Збір інформації про благополуччя респондентів здійснюється за допомогою коротких опитувань, які відправляються на їхні смартфони тричі на день. Кожне з них займає не більше хвилини, а загалом три опитування на день – це близько 5 хвилин. В опитуваннях пропонується визначити свій рівень щастя на цей момент і вказати вид діяльності, якою людина займалася безпосередньо перед опитуванням.
Крім коротких опитувань, на початку і наприкінці дослідження, необхідно пройти детальне базове опитування (5-7 хвилин). Респондента попросять прояснити такі пункти:
задоволеність життям, сенс життя, задоволеність сферою діяльності, позитивні та негативні емоції, стать, країна, статус зайнятості, рід занять, галузь, рівень освіти, об'єктивне фізичне здоров'я, суб'єктивне фізичне здоров'я, сімейний стан, розмір домогосподарства, кількість дітей, соціальні мережі, дохід, соціальне середовище, фізичне середовище, повсякденна діяльність, якість сну, самотність і психічне здоров'я.
Також раз на тиждень, у неділю, пропонується заповнювати довшу, ніж щоденна, анкету з кількома додатковими запитаннями – на 2-3 хвилини.
Відповіді респондентів зіставляються з інформацією, яку було отримано за допомогою смарт-годинника Garmin і зафіксовано в мобільному застосунку. Отже, вчені отримують докладні та якісні звіти, де за допомогою цифр наочно відображається, як на щастя людини впливають різні чинники, зокрема фізична активність, стрес, сон і соціалізація.
Важливо зазначити, що участь у дослідженні є виключно добровільною. Респондентів не примушують проходити абсолютно всі опитування. Можна відмовитися від тестування в будь-який час. Але, звісно, для досягнення найкращих результатів потрібно пройти дослідження до кінця. Воно триватиме 8 тижнів.
Безпека та анонімність даних
Організатори дослідження гарантують конфіденційність даних. Усі протоколи збору інформації відповідають вимогам GDPR – Загального регламенту щодо захисту персональних даних (постанови ЄС, що набула чинності 2018 року). Їх схвалили наглядові ради в Гарвардському, Ворикському та Саскачеванському університетах. Це означає, що зібрана інформація буде зашифрована з використанням анонімних ідентифікаторів, а зберігатиметься вона на захищених серверах.
Доступ до інформації мають виключно уповноважені члени дослідницької групи та адміністратори. Без згоди учасників тестування їхні дані ніколи не будуть передані компанії Garmin, а також іншим партнерам дослідження.
Також організатори дослідження підкреслюють, що будь-які дані, які можуть сприяти ідентифікації особи респондента, не будуть публікуватися і ніколи не стануть загальнодоступними.
Учасники дослідження можуть у будь-який момент вийти з проєкту і видалити свої дані.
Примітка!
Для участі в проєкті «Здоров'я і щастя» ділитися даними про місцезнаходження смартфона не обов'язково. Однак організатори дослідження просять зробити це. І аргументують своє прохання двома причинами:
- Безліч наукових досліджень показали, що на благополуччя людини впливає її фізичне оточення. Тому, якщо виключити дані про місцезнаходження респондента, не можна буде оцінити важливість навколишнього середовища в плані повсякденних емоцій. Це, зі свого боку, може призвести до хибних результатів дослідження.
- Обмін безперервними даними про місцезнаходження також дає змогу обмінюватися даними про використання батареї смартфона і час використання екрана. А це важливі чинники, що дають змогу вченим вивчати взаємозв'язок між смартфонами, часом використання екрана і самопочуттям користувача.
Яких висновків дійшли на першому етапі дослідження
Зрозуміло, що дослідження «Здоров'я і щастя» не завершене. Результати пілотного тестування ще мають бути підтверджені більш масштабними дослідженнями. Але вже чітко видно тенденції, що показують зв'язок між нашим благополуччям і низкою чинників.
Отже, перші висновки вчених:
- У людей, які щодня займаються фізичною активністю і достатньо сплять (згідно з вимірами, що здійснюють годинники Гармін), відзначається зниження рівня стресу і підвищення рівня щастя.
- Люди похилого віку більш емоційно стабільні, ніж молодь.
- Дослідження показало, що більшість респондентів зберігають отримані за допомогою смарт-пристроїв дані. Це означає, що для них важливо самостійно контролювати свої емоції.
- Найбільші сплески щастя були зафіксовані під час культурних і громадських заходів, у яких брали участь респонденти, а також під час приймання їжі та спілкування з друзями, родиною.
Роль годинників Garmin у проєкті «Здоров'я і щастя»
Головний дослідник Міка Каатс (Гарвардський університет) про співпрацю з брендом Garmin висловилася так:
«Ми дуже раді співпрацювати з компанією Garmin, яка є ексклюзивним постачальником смарт-годинників. Унікальне поєднання передових портативних технологій, турботи про здоров'я користувачів і твердої прихильності Garmin ідеї поліпшення життя за допомогою відстеження даних про активність і самопочуття робить її ідеальним партнером для новаторського дослідження «Здоров'я і щастя». Використовуючи розумні годинники Garmin, ми розв'язуємо проблему з персоналом, що раніше заважало нам проводити подібні дослідження. Ми також відкриваємо нові можливості для вивчення чинників, що визначають психічне здоров'я і благополуччя людей».
Зі свого боку, Garmin в особі віце-президента з продажу та маркетингу серед споживачів Сьюзан Лайман прокоментувала участь компанії у дослідженні так:
«Наша команда Garmin Health, яка підтримує понад тисячу наукових досліджень і клінічних випробувань, має унікальний досвід у створенні смарт-годинників із довгим терміном служби батареї, високоякісними датчиками та динамічною інтеграцією API або SDK для моніторингу та звітності. Для нас почесно бути партнерами вчених Гарвардського та Оксфордського університетів у межах цього революційного дослідження, яке допомагає зрозуміти, наскільки наше щастя і здоров'я взаємопов'язані».
Які дані з годинників Гармін збираються для дослідження
Респондент, який дав «добро» на передачу інформації зі свого смарт-годинника Гармін, ділитиметься з ученими, залежно від моделі пристрою, такими даними:
- кроки та пройдена відстань;
- кількість поверхів, пройдених угору;
- штовхання інвалідного візка;
- калорії, калорії BMR;
- склад тіла (скільки жиру, м'язів, кісткової маси і води в організмі);
- хронометровані види активності;
- інтенсивність руху;
- хвилини помірної активності;
- хвилини високої активності;
- дихання;
- частота серцевих скорочень;
- рівень насичення киснем крові;
- варіабельність серцевого ритму за ніч;
- VO2 max (максимальне споживання кисню за 1 хвилину);
- оцінка стресу і просунутий моніторинг сну;
- фітнес-вік;
- знімок стану здоров'я протягом 2-хвилинного сеансу;
- енергетичний заряд організму (Body Battery).
Які переваги отримують учасники дослідження,
надаючи доступ до даних своїх годинників
Користь очевидна – це більш усвідомлене розуміння видів діяльності та поведінки, які найбільше сприяють індивідуальному гарному самопочуттю.
До того ж після закінчення дослідження респонденти за запитом можуть отримати персональний звіт про своє здоров'я та щастя, що документує тенденції, які спостерігалися за 8 тижнів. Вони зможуть у деталях дізнатися, як на зміни їхнього емоційного благополуччя впливали фізична активність, якість сну та частота серцевих скорочень.
Примітка!
Взяти участь у дослідженні «Здоров'я і щастя» можуть не тільки власники годинників Гармін. Наявність пристрою бажана, але не обов'язкова.
На які нюанси варто звернути увагу
під час налаштування програми «Здоров'я і щастя»
Багато з тих, хто загорівся ідеєю пройти дослідження, зіткнулися з деякими труднощами під час налаштування програми. Наприклад, часто кураторам проєкту ставлять одне й те саме запитання: чому програма у вигляді банера у верхній частині повідомляє, що налаштування не завершено?
Причини цього можуть бути різні:
- Для застосунку «Здоров'я і щастя» не були встановлені сповіщення – «Постійні».
- Не було налаштовано обмін даними про місцезнаходження – пункт «Завжди».
- Не було увімкнено обмін даними з пристроєм Garmin або було вказано, що пристрою Garmin у респондента немає.
Перелічені три налаштування є рекомендованими, але не обов'язковими. Вони не впливають на роботу програми. Навіть якщо продовжує висвічуватися банер з повідомленням про незавершені налаштування, програма буде нормально працювати.
Умови, яких важливо дотриматися
для прийняття участі в дослідженні
- Охочим пройти тестування «Здоров'я і щастя» має бути не менше 18 років.
- Потрібно володіти англійською мовою.
- Необхідний смартфон на базі Android або iOS.
- У респондента не повинно бути неврологічного захворювання.
- В ідеалі бажано мати смарт-годинник Garmin.
Дослідження не несе якихось суттєвих фізичних чи психологічних ризиків. Єдиний нюанс – потрібно щодня заповнювати короткі анкети. Якщо в респондентів виникнуть несприятливі реакції на регулярні прохання заповнити короткі опитування про благополуччя та повсякденну активність, можна відмовитися від участі.