4 квітня поблизу узбережжя Каліфорнії успішно приводнилася, повернувшись із космосу, капсула Fram2 від компанії SpaceX, на борту якої перебували четверо туристів. Їхня місія в космосі тривала 4 дні. До складу екіпажу увійшли виключно цивільні особи, для яких пілотований політ у космос був першим у їхньому житті. Цілей у місії Fram2 було кілька. Одна з них – вивчити, як космічний політ впливає на розум і тіло людини. У цьому дослідженні ключову роль зіграли розумні годинники Fenix від компанії Garmin, завдання яких полягало в постійному відстеженні біометричних даних космічних мандрівників, як-от пульсу, насичення крові киснем, запасу енергії тіла тощо. Всі ці виміри проводилися на одному заряді годинника!

Щодо користі від зібраної інформації Джиммі Ву, заступник директора і головний інженер TRISH (Інституту трансляційних досліджень у галузі космічної охорони здоров'я), висловився так:

«Фізіологічні показники, зафіксовані у членів екіпажу, будуть внесені в базу даних TRISH EXPAND. Надалі вони можуть бути використані для вирішення широкого спектра завдань, з якими стикаються люди під час космічних польотів. Наприклад, допоможуть заздалегідь виявляти потенційні захворювання і проблеми з психічним здоров'ям».

А ось як прокоментувала використання в науково-дослідному проєкті смарт-годинників компанія Garmin – нижче наводимо слова Йорна Ватцке, старшого директора Garmin Health (провідного постачальника цифрових медичних рішень на основі даних датчиків і аналітики екосистеми продуктів Garmin):

«Ми пишаємося тим, що наша передова лінійка смарт-годинників Fenix повністю «готова до космосу» і може підтримувати дослідження, які допоможуть у просуванні майбутнього космічних польотів людини. Ці міцні і надійні наручні годинники пройшли ретельне тестування, яке дало змогу переконатися в їхній здатності витримувати суворі умови низького тиску, характерні для космічних подорожей. А завдяки винятковій тривалості роботи від одного заряду батареї смарт-годинники можуть в режимі 24/7, без простою для підзарядки, відстежувати стан членів екіпажу».

Детальніше про проєкт Fram2

Це перша комерційна космічна подорож, маршрут якої пролягав над Південним і Північним полюсами Землі, і другий приватний космічний політ, під час якого для наукових досліджень використовувалася технологія смарт-годинників Гармін. Спочатку політ планувалося здійснити наприкінці 2024 року, але пізніше його було перенесено на весну 2025 року.

Цей проєкт профінансував китайсько-американський мільярдер Чун Ван. Він же став командиром екіпажу, до складу якого також увійшов полярник Ерік Філпс (з Австралії), який був медичним офіцером у місії, і дві жінки: операторка та кінорежисерка Янніке Джейн Міккельсон (Норвегія) і німецька дослідниця робототехніки Рабеа Рогге, яка також є електроінженеркою та полярною вченою. 

До слова, 29-річна Рабеа Рогге стала першою німецькою жінкою в космосі за майже півстоліття після польоту першого астронавта з Німеччини Зігмунда Єна, який відбувся 1978 року.

Ніхто з членів екіпажу Fram2 раніше в космічних польотах участі не брав. Однак у кожного за плечима є досвід участі в різних полярних експедиціях. 

До речі, назву самій місії – Fram2 – було дано на честь норвезького корабля, який здійснював важливі експедиції до Північного і Південного полюсів Землі. 

На орбіту команда Fram2 була виведена ввечері 31 березня, о 21:46 за тихоокеанським часом, на космічному кораблі Crew Dragon за допомогою ракети Falcon-9. Старт здійснювався з космодрому на мисі Канаверал – це атлантичне узбережжя штату Флорида.

Перед учасниками проєкту ставили 4 завдання:

  • спостерігати з орбіти полярне сяйво;
  • фотографувати та знімати на відео Землю з різних ракурсів;
  • відстежувати поведінку свого організму в умовах мікрогравітації;
  • вести щоденник самопочуття.

Загалом було заплановано провести 22 дослідження з вивчення можливостей людини під час тривалого перебування в космосі. Наприклад, члени екіпажу мали виконувати вправи для підтримання скелетної та м'язової маси. Також планувалося вирощувати в умовах мікрогравітації гриби. Навіть рентгенівський знімок – перший у космосі – теж було включено до програми досліджень.

А після повернення на Землю передбачалося вийти з космічної капсули без додаткової медичної допомоги, щоб перевірити, наскільки здатні будуть астронавти після пережитих навантажень у космосі виконувати функціональні завдання без сторонньої участі. 

Якими були відчуття в перші години невагомості, Чун Ван описав так:

«Кілька годин було дискомфортно. Усіх вразила космічна хвороба – нудило і навіть кілька разів блювали. Відчуття відрізнялися від захитування в машині та морської хитавиці. Навіть маленький ковток води міг стати подразником шлунка і спровокувати блювоту».

Наступного ранку самопочуття команди покращилося, і дослідники змогли повноцінно приступити до своєї роботи. 

4 квітня о 09:19 ранку за тихоокеанським часом (або за Києвом 19:19) пілотовану космічну капсулу було посаджено на західному узбережжі США. 

Однак місія Garmin ще не завершена. Тепер перед підрозділом Garmin Health стоїть таке завдання – зібрати дані з годинників Fenix астронавтів, додати їх до власної програми моніторингу здоров'я і розробити нові, точніші програми підтримки здоров'я.

P. S.

Зазначимо, що участь у науковому дослідженні Fram2 – це далеко не єдиний цікавий досвід у скарбничці компанії Garmin. Американський виробник смарт-годинників «доклав руку» до десятків не менш геніальних наукових проєктів. Про один із таких – дослідження щастя – ми нещодавно розповідали. Якщо цікаво дізнатися більше, клацайте сюди.