Автор статті: Віталій Філімонов

Інформації про серію MARQ 2 дуже багато, як і функцій у годинника. Тут би можна було відеоогляд зняти, але я постараюся донести все максимально стисло в цьому огляді.  Насамперед, звичайно, хочеться відзначити, що Garmin MARQ Adventurer Gen 2 – це годинник досить презентабельний. Він максимально стильно, статусно і по-діловому виглядає під будь-який одяг, чи то діловий костюм, чи то просто сорочка, футболка тощо. Ну, думаю, ви зрозуміли – обмежень немає. І це незважаючи на те, що годинник все ж спортивний. 

MARQ Adventurer – з чого годинник зроблено

Коричневий шкіряний ремінець зроблений на совість – і з зовнішньої, і з внутрішньої сторони. Ремінець до годинника йде нового покоління – гібридний, тобто внизу під шкірою розташований спеціальний силікон. Носити на руці годинник MARQ Adventurer Gen 2 з таким ремінцем одне задоволення, він не приносить абсолютно ніякого дискомфорту. 

А мені є з чим порівняти, до цього півроку носив Epix 2 на силіконі в білому кольорі. Годинник дуже гарний. Він був особливо не для костюма, але як спорт-модель мав дуже гідний вигляд. Так ось, там силіконовий ремінець залишив після себе «шлейф» якоїсь незручності порівняно зі шкіряним гібридним на MARQ. Однак ці дві моделі, напевно, неправильно буде порівнювати одну з одною, тому що ремінець на Марки коштує 11 959 грн окремо... Це різні і за ціною, і за престижністю категорії годинників. 

Також у комплекті з годинником MARQ Adventurer Gen 2 йде чорний силіконовий ремінець для спорту. Міняти ремінці дуже швидко. Система кріплення QuickFit працює як потрібно. 

У годиннику 2-го покоління, як і в минулій версії, представлений суцільнолитий титановий корпус, але вже з титану нового покоління Titanium Grade 5. Однозначно він міцніший, ніж був раніше. Знову ж таки, якщо порівняти з моїм білим Epix 2, який приблизно за пів року обзавівся низкою подряпин на корпусі, годинник Едвенчер за півтора року щоденного використання виглядає практично як новий.

А використовував я його якісно. Щонайменше було одне тренування на день, також були походи в гори, підйоми на засніжені вершини Карпат, не знімав у лазні, біг, тренажерний зал, катання на вейкборді, кілька разів влітав у ялинки на лижах. Загалом, тест-драйв годинник Гармін пройшов як треба, і корпус зберігся без будь-яких пошкоджень.  

У годиннику преміум-класу, ясна річ, використано сапфірову опуклу лінзу – Domed sapphire crystal. На сьогодні це найкращий з найкращих матеріалів. Подряпати її не є можливим. У цьому плані, до речі, особливої різниці з Епіксами не помітив. А опукла це лінза чи ні, зовні цього не видно. 

Сенсор і Амолед-екран працюють дуже добре. Відгук на дотик навіть у бурю на Драгобраті працював з першого разу. 

Вражаюча автономність пристрою

Мегаважливий аспект моделі – це час автономної роботи. З урахуванням щоденних тренувань з GPS годинник взагалі без проблем тримає заряд 10 днів. І це не просто зручно, а ще й дуже крута штука для спорту. Наприклад, під час бігу на довгі дистанції в 10 і більше годин є повна впевненість, що годинник не підведе і запише як потрібно героїчний подвиг. Як заявляє виробник, смарт-годинник Garmin MARQ Adventurer Gen 2 може протриматися і 40 годин, але я поки ще не перевіряв. Але думаю, що інформація 100% відповідає дійсності. 

Єдине, що хотілося ще протестувати, так це експедиційний режим GPS: до 14 днів – за заявою виробника. Але можливість так і не випала. 

Новий віджет – Jet Lag Adviser
(консультант зі зміни часових поясів)

У другу генерацію годинника MARQ розробники Garmin додали нову іграшку у вигляді застосунку JET LAG ADVISER. Під час перельотів у годиннику мають з'являтися рекомендації щодо сну, вживання кави, і навіть годинник може порадити випити таблетку мелатоніну перед сном. Як мінімум після цієї опції можна вже сказати, що це розумний годинник з великої літери. Хоча скрізь можна, звичайно, «ложку дьогтю» знайти. Якщо годинник, наприклад, радить тобі після перельоту відпочити, а в тебе конференція, то користі від такої підказки особливо не буде. 

Але опція однозначно дуже корисна. На жаль, вона також не була мною протестована, оскільки війна в країні.

Функції для моніторингу здоров'я

У моделі MARQ Adventurer Gen 2 передбачено неймовірну кількість програм і опцій для моніторингу здоров'я, як-от:

  •  Вимірювання пульсу

До речі, Гармін Марк 2 робить це максимально точно. Опція важлива і потрібна. Завдяки моніторингу пульсу, спільно з холодом і дихальними вправами, вдалося знизити середній пульс з 80 уд/хв до 60 уд/хв, а деколи в стані спокою пульс знижувався і до 40-45 ударів. Частота пульсу дуже тісно пов'язана зі стресом. Відповідно, знижуючи пульс, вдавалося помітно знизити і рівень стресу. Тут, загалом, прямо 5 зірок.

  • Годинник робить знімок здоров'я за дві хвилини SNAPSHOT™

Він збирає за один замір одразу кілька показників: Pulse Ox, дихання, стрес, варіабельність серцевого ритму, включно з частотою серцевих скорочень. Оскільки потреби не було, я не користувався практично ніколи такою опцією. А те, що мене цікавило, – це окремо пульс і замір стресу, я просто виніс собі на головний екран і періодично спостерігав за ними.

  • Оцінює і показує суперрозширений моніторинг сну 

Функція, звісно, цікава, але спати з годинником вагою під 100 г – не те задоволення, про яке можна мріяти. Тому мене вистачило на кілька разів за весь час. Сон – це дуже важливий життєвий показник, але не зовсім розумію, як можна його поліпшити, якщо додатково надягати на себе годинник і розуміти, що спиш погано. Ну гаразд, це особисто моя думка. 

  • Моніторинг енергії BODY BATTERY™ 

Також цікава опція. Власне, завдяки їй можна зрозуміти, якої якості був сон. Якщо під час пробудження, надівши годинник, ви бачите показник 70 одиниць зі 100, то напевно сон був поганенький, і, до речі, такий показник дуже навіть відповідає відчуттям. За довгий час користування прикипів до цієї функції, оскільки в мене періодично бували «марафони» по два тренування протягом тижня-двох. Один раз місяць витримав у такому режимі, і корисно було моніторити енергію, бо тут уже особисті відчуття можуть бути оманливими. Після тренувань енергії завжди багато, але це оманливо. Якщо годинник показував одиниць 14, то вже явно краще не геройствувати, а відпочивати, щоб не взяти «зайвого» у нервової системи і потім платити за рахунками. 

Загалом, заміри BODY BATTERY – дійсно корисна функція. Працює вона складно, датчики просвічують капіляри крові, система аналізує насичення організму киснем, зіставляє частоту серцевих скорочень і видає результат, з яким внутрішньо за своїми почуттями практично завжди я був згоден.

  • Вимірювання стресу 

Ось той інструмент, за допомогою якого кожному вдасться вивчити себе краще. Годинник не обдуриш. Якщо щось іде не так, він одразу показує, що ви або займаєтеся не тим, або люди не дуже приємні для вас. Та й купа різних ситуацій, де компас під назвою «стрес» це покаже. Показник, який важливо б кожній сучасній людині моніторити у своєму житті. 

Ясна річ, якщо ви сидите на вершині якоїсь тибетської гори, стресу нізвідки взятися, але якщо ви живете в сучасному суспільстві, то тут можна зустріти його на кожному кроці. І найголовніше – потрібно пробувати або змінювати ситуацію, або ставлення до неї. За допомогою, наприклад, дихальних вправ. Вони в годиннику вже йдуть встановлені і, між іншим, досить результативні. Особисто я рік тому зробив крок далі, почав використовувати методику Віма Хофа, але не будемо відхилятися від теми.

  • Готовність до тренувань 

Годинник після занять спортом дає інформацію про те, наскільки ви завантажили фізично себе і як довго варто відпочити, щоб відновитися. Це може бути 3 години, наприклад, після занять йогою, а може розумний годинник написати і 48 годин, якщо була екшен-пробіжка, наприклад. Перші півроку щодня дивився на цю інформацію, але потім зрозумів, що можна на неї не орієнтуватися. Організм, принаймні мій, пристосовувався до вищих навантажень, і годинник, відповідно, зменшував час відновлення. Набагато корисніше спостерігати за BODY BATTERY. Тут усе зрозуміло: є енергія – вперед, немає – варто пригальмувати. 

  • Команда Firstbeat Analytics™ розробила опцію «Статус ВСР»

Годинник потрібно не знімати щонайменше кілька тижнів під час сну, і він надасть глибшу аналітику про час відновлення після тренувань, стресу, сну тощо. Як я вже раніше писав, під час сну годинник я не надягав, тому опція залишилася невикористаною.

Функції для бігу та фітнесу – що мені сподобалося

Практично про всі важливі, на мій погляд, функції, що вимірюють параметри життєдіяльності організму, розповів, тепер переходимо до найважливішого для мене, та й для багатьох спортсменів – це біг. І в цьому аспекті годинник Garmin став для мене знахідкою. Це твердження, звісно, можна віднести не тільки до MARQ® Adventurer (Gen 2), а й до більшості серій годинників Garmin, але зараз ідеться саме про Марки. 

Ця модель виявилася для мене відкриттям ще з того часу, коли я носив білі Epix 2. Бігати в годиннику MARQ 2 дуже інтерактивно, тут передбачена велика кількість профілів для бігу. Можна поставити віртуального напарника, темп якого можна підтримувати. Можна змагатися із самим собою, і годинник може запропонувати для цього якусь із ваших минулих пробіжок. Можна прокладати різні маршрути, також є технологія PACEPRO™, можна вибирати та завантажувати велику кількість змагань із застосунка Garmin connect... Усе перераховувати не буду. Потрібно пробувати самому, якщо ви любитель бігу, звісно. 

І, на мою думку, родзинка на торті – це щоденні рекомендації Garmin, завдяки яким я пробіг свої перші 10 км, далі 20 км, 30 км. Щоразу розумний годинник мотивував своїми рекомендаціями до пробіжки, пропонуючи різноманітні тренування. Це фактично персональний тренер з бігу у вас на зап'ясті. 

Також надається безліч різних метрик. Мені як непрофесійному спортсмену вони не потрібні, але тим, хто займається з тренером, явно буде корисно моніторити прогрес. На скрині видно, про які саме метрики йдеться.

Функція GPS працює чудово, практично як і все інше. Коли я тренувався в незнайомому лісі, дуже знадобилася функція TrackBack. Годинник зручно прокладає маршрут у вихідну точку старту. Реалізовано багаточастотне позиціонування GPS, тобто розумний годинник сам вибирає, яку з трьох систем GPS увімкнути краще в певній місцевості. І навігаційні карти відкриваються цікавіше, ніж на Google. Годинник Garmin показує дрібні стежки в лісовій місцевості, тоді як у Goggle-картах я такого не знайшов. Та й карти у Garmin міжконтинентальні, можна розгорнути будь-який материк за допомогою програми Garmin Express на ПК. 

Цікавий профіль із тренування – вейкінг. Годинник робить підрахунок пройденої відстані на борді чи лижах і також рахує кількість падінь. Щоразу можна відстежувати свій прогрес, і, до речі, не боятися, що годинник можна подряпати або втопити. Система ремінців QuickFit надійна, якщо ремінець оригінальний. Особисто не чув, щоб годинник Гармін зривався, на відміну від копій, які можна купити вдвічі дешевше на ринку.

У моделі MARQ Adventurer Gen 2, як і в багатьох інших серіях Garmin, є функція акліматизації до висоти. Кілька разів система підказувала, коли наступного дня після приїзду в гори відразу топали на висоту 1800 м, що, мовляв, ви ще не готові, ваша висота на сьогодні 800 м. У цьому прикладі це більше як іграшка, тому що на висоті 2 км особливо я особисто не відчував дискомфорту. Але якщо націлитися на велику висоту, там, де дійсно вже можуть бути питання з гірською хворобою, опція акліматизації до висоти, думаю, зможе дати слушні підказки.

Загалом, годинник MARQ 2 Adventurer просто нафарширований різними датчиками і програмами. Він підраховує калорії, кроки, поверхи, вимірює атмосферний тиск і акліматизацію до спеки. Також є функція допомоги в екстреній ситуації, термометр, датчик поту, опція гідратації і ще багато всього, що можна прочитати в описі моделі. 

Також у годиннику MARQ Adventurer Gen 2 є 57 попередньо встановлених профілів для різних видів спорту. Думаю, вони зможуть покрити практично будь-яку потребу спортсмена.

Мої висновки

Отже, час підбивати підсумки. Смарт-годинник Garmin MARQ Adventurer (Gen 2) має дві важливі переваги: це презентабельний зовнішній вигляд і функціональність. Годинник однозначно статусний, має суворий, стильний, діловий з натяком на інтерактивність дизайн, але водночас завдяки швидкій зміні ремінця стає мало не миттєво спортивним. Плюс стільки функцій, програм, датчиків і профілів для занять спортом, що конкурентів на ринку у нього немає, або я їх не знаю. Модель однозначно підійде як професійним спортсменам, так і для строгих ділових зустрічей. 

Однак дечого цій моделі бракує. У наш час особисто мені не вистачило підтримки Сім-карти, щоб був автономний інтернет. Плюс приймати виклики було б дуже зручно. Але, до речі, Garmin Pay працює без телефона. Також хочеться, щоб можна було все-таки якось писати відповіді на смс у месенджерах, як-от вайбер, телеграм, ватсап. Опція для сну в цьому годиннику – не найвдаліше рішення, на мою думку.

Ну, власне, огляд добіг кінця, якщо щось не так, вибачте) 

Далі будемо тестувати годинник Garmin Forerunner 965, дуже сподобалася його незначна вага порівняно з титановими побратимами.

Всім удачі!