Традиційно в першу середу червня відзначається Всесвітній день бігу. Це свято офіційним стало 2016 року, хоча зародилося воно на кілька років раніше у США. У 2024 році Всесвітній день бігу припав на 5 червня. І компанія Garmin, яка є піонером у сфері виробництва годинників для бігу, не могла не відзначити його. З нагоди свята було опубліковано звіт Garmin про користь бігу для нашого розуму і тіла. В основу звіту лягли статистичні дані, отримані за допомогою розумних годинників бренду і зафіксовані в онлайн-спільноті спортсменів Garmin Connect.

Що більше бігаєш, то міцніше здоров'я!

Спостереження за результатами бігунів з різних куточків світу, отримані за допомогою програми Garmin Connect, показали, що люди, які протягом тижня пробігають понад 50 миль (80 км), краще сплять і мають більший запас енергії організму. Водночас в них відзначаються найнижчі показники частоти пульсу – як у стані спокою, так і під час стресу.

Навіть ті, хто пробігає близько 10 миль (16 км) на тиждень, бачать істотні поліпшення всіх показників здоров'я, порівняно з людьми, які взагалі не займаються бігом.

Це загальні висновки, але давайте детальніше розглянемо статистику даних, записаних смарт-годинниками Гармін. Це дійсно цікаво!

Вплив бігу на сон

Останнім часом дедалі більша кількість людей скаржиться на безсоння. Багато хто з нас витрачає купу грошей на купівлю препаратів для сну, які можуть викликати букет небажаних побічних дій, наприклад, депресію, млявість, загальмованість реакції. Але навіщо захоплюватися медикаментами, коли є безкоштовний, дієвий і безпечний для здоров'я засіб – пробіжка? Досить пробігати на тиждень кілька кілометрів, щоб домогтися поліпшення сну. Користувачі годинників Гармін на своєму досвіді це доводять щодня.

Середні показники сну згідно зі статистикою Garmin Connect:

  • У власників годинників, які пробігають на тиждень до 16 км, середній показник сну становить 72 бали зі 100, що на чотири бали вище, ніж у користувачів розумних годинників, які жодного разу не вносили дані про пробіжку.
  • Середній показник сну у клієнтів Гармін, які пробігають на тиждень понад 80 км, досягає рівня 75 балів, що на 10% вище за показники тих, хто бігом взагалі не займається. 
  • Ба більше, дані про сон, зареєстровані ночами безпосередньо після вечірньої пробіжки, показують поліпшення сну на 2 бали – порівняно із загальними середніми показниками. Така тенденція фіксується в статистиці якості сну як жінок, так і чоловіків.

Вплив бігу на середню частоту пульсу

Відомо, що професійні спортсмени в стані спокою мають нижчі показники частоти серцевих скорочень, ніж люди, які спортом не займаються. Однак дослідження Гармін показали, що так звані «випадкові бігуни», тобто аматори, які бігають нерегулярно, теж домагаються істотного поліпшення середніх показників ЧСС. 

За даними Garmin Connect:

  • якщо за тиждень людина пробігає близько 16 км, середня частота серцевих скорочень поліпшується на три удари на хвилину;
  • для профі, які стабільно «накручують» на тиждень відстань понад 80 км, середній рівень ЧСС покращується на 10 ударів на хвилину – якщо порівнювати з тими, хто з бігом зовсім не дружить.

Вплив бігу на стрес

Лікарі називають стресом стан занепокоєння або психічного напруження, що виник внаслідок складної ситуації. Згідно з останніми дослідженнями, приблизно кожна восьма людина перебуває в такому стані. В Україні після лютого 2022 року кількість людей, які живуть у стресі, збільшилася до 70%.

Стрес – підступний ворог, оскільки провокує ускладнення здоров'я. Це і підвищений кров'яний тиск, і хвороби серця, діабет, інсульт, ожиріння...

Боротися зі стресом потрібно, але як? Аптечними препаратами, у яких, знову ж таки, купа побічних ефектів, та й коштують вони чимало? Ні. Компанія Гармін пропонує прекрасний безкоштовний спосіб – кросівки вам на ноги і вперед на пробіжку!

Аналіз даних у застосунку Garmin Connect показав таку тенденцію:

  • якщо порівнювати власників розумних годинників Гармін, які пробігають на тиждень до 16 км, з тими, хто не бігає, спостерігається зниження рівня стресу на 3 бали;
  • у тих, хто більше бігає (понад 80 км на тиждень) ситуація ще краща – показник стресу на 30% менший, ніж у людей того ж віку, які не бігають.

Вплив бігу на енергетичний резерв організму

Багато спортивних годинників Garmin мають функцію Body Battery™, яка стала дуже популярною серед користувачів. Це аналітичний інструмент, який збирає комплекс різних даних, зокрема про якість сну, рівень стресу, варіабельність серцевого ритму, а також про тренування, і визначає доступний людині рівень енергії. Коротко кажучи, це своєрідний «датчик палива». До того ж рівень «палива» в організмі визначається за шкалою від 5 до 100 балів.

Так ось, згідно з обліковими записами Garmin Connect середній показник Body Battery у різних категорій користувачів становить:

  • 64 бали – у тих, хто уникає пробіжок;
  • 73 бали – у тих, хто пробігає протягом тижня близько 16 км;
  • 83 бали – у тих, хто пробігає понад 80 км на тиждень (на 20 балів вище, якщо порівнювати з першою категорією).

Люди, які бігають, почуваються молодшими!

І це теж не порожні слова. Їх підтверджує статистика даних на основі функції «Фітнес-вік». Ця функція дає змогу порівняти свою фізичну форму з фізичною формою інших людей тієї ж статі. Для аналізу беруться такі дані, як вік, показник BMI (ступінь відповідності ваги людини та її зросту), ЧСС у стані спокою, історія активності. 

Як біг впливає на фітнес-вік, дивіться самі:

  • у тих, хто за тиждень пробігає до 16 км, фітнес-вік знижується на три роки;
  • а у бігунів серйозних, які долають за тиждень понад 80 км, показник фітнес-віку нижчий у середньому на 7 років.

Скільки кілометрів на рік пробігають
користувачі годинників Гармін?

В онлайн-спільноті Garmin Connect за останні 12 місяців було зареєстровано понад мільйон пробіжок. Середня відстань, яку пробігає бігун за одну пробіжку, становить 7,4 км (4,6 милі). Якщо брати за основу середню довжину кроку 76 см, то це дев'ять з половиною тисяч кроків.

У різних країнах статистика різниться.Чемпіонами Гармін з бігу на найдальшу дистанцію, подолану за одну пробіжку, стали французькі бігуни. Їхній результат – 8,7 км (5,43 милі).

У ТОП-20 за найдальшими пробіжками увійшли такі країни:

Середній темп за милю (1,6 км)

Записи в застосунку Garmin Connect показали, що середній темп бігу у користувачів годинників Garmin, які пробігають дистанцію в півтора з хвостиком кілометра, становить 9 хвилин 36 секунд. Це, безумовно, не зрівняється зі світовим рекордом – 3 хвилини 43 секунди, але, якщо порівнювати із середнім темпом бігунів-початківців (близько чверті години), це відмінний результат.

До речі, найшвидшими за даними Garmin Connect виявилися ірландці. Їхнє досягнення – 9 хвилин 6 секунд.

ТОП-20 країн з найкращими показниками середнього темпу за милю:

Годинники для бігу Garmin – які вибрати?

Тепер плавно переходимо до смарт-годинників виробництва Гармін, за допомогою яких було зібрано всю вищевикладену статистику. Це справді розумні інструменти, які надають точні дані та допомагають тренуватися, правильно підбираючи робоче навантаження й уникаючи стомлюваності.

Компанія Гармін випускає величезну кількість годинників зі спеціальними функціями для бігу та інших видів спорту. І це прекрасно! Але людям, які вперше знайомляться з продукцією бренду, буває важко розібратися в такому розмаїтті. Адже те, що підійде професійному бігунові, може виявитися марним для новачка. 

Ми постараємося внести ясність у це питання невеликою добіркою ключових і найпопулярніших на сьогодні моделей смарт-годинників Гармін, зробивши акценти на їхніх сильних сторонах.

Отже, ви можете вибрати собі помічника для бігу
з числа наступних груп годинників:

  • Forerunner 165: прості в керуванні сенсорні годинники з яскравим дисплеєм AMOLED і датчиком GPS, що вимірюють темп, дистанцію, ЧСС тощо. За ціною ця група годинників вважається бюджетною. Рекомендована бігунам початкового рівня.
  • Forerunner 265: це більш просунута модель бігових годинників, яка підійде і бігунам-початківцям, і профі. Вона здатна відстежувати повсякденні показники здоров'я, визначати готовність до тренувань і ступінь відновлення, рекомендувати щоденні навантаження і визначати статус тренування.
  • Forerunner 965: модель з розширеним функціоналом для серйозних бігунів, у дизайн якої додано нотки преміум-класу, наприклад титановий безель. В неї завантажені профілі для тріатлону і мультиспорту з опцією автоматичного переходу між заняттями. Годинник підтримує картографічні опції, вимірює динаміку бігу, коефіцієнт тренувального навантаження в реальному часі, визначає витривалість і не тільки.
  • Venu 3: фітнес-годинники, які підійдуть й бігунам. Вони вміють визначати потужність бігу та його динаміку, дають аудіопідказки під час бігу/ходьби, допомагають створювати індивідуальні інтервальні тренування для бігу, оснащені функцією Garmin Coach і багатьма іншими інструментами, що стануть в нагоді під час тренувань і повсякденного носіння.
  • Fenix 7 Pro: топові годинники у середовищі спортсменів з новою опцією Hill Score, яка оцінює можливості бігуна під час підйому в гору. В них вбудовано ліхтарик, який у режимі стробоскопа може відповідати режиму бігу. Залежно від рельєфу місцевості (нахил або рівний) цей розумний годинник запропонує бігунові оптимальний темп. Він вимірює потужність бігу, оцінює навантаження, витривалість, готовність до тренувань, пропонує плани тренувань і багато іншого. 
  • Enduro 2: годинник із попередньо завантаженими мапами і безліччю інструментів для тренувань, як-от VO2 MAX для кросового бігу, заняття «Ультразабіг», опція PacePro, прогноз результатів змагань з урахуванням оцінки темпу і попередніх бігових досягнень, вимірювання бігової динаміки, щоденні бігові тренування. Цей пристрій допоможе бігунам впоратися з будь-яким завданням.
  • MARQ Athlete Carbon Edition: люксовий годинник, виготовлений зі 130 шарів сплавленого вуглецевого волокна. Призначений для людей, які можуть собі дозволити купити статусний аксесуар. В нього завантажені різні спортивні профілі, зокрема для бігу пересіченою місцевістю. Передбачена оцінка бігу в гору. Годинник допоможе визначити, скільки фізичних зусиль користувач докладає під час бігу по трасі, а також з його допомогою бігун зможе розрахувати темп для дистанцій 5 км, 10 км або марафону. Віджет гонки, витривалість у реальному часі, VO2 max, час відновлення – функцій, корисних для бігу, закладено дуже багато.
  • Vivoactive 5: годинники середньої цінової категорії, доступні багатьом, хто захоплюється фітнесом і любить ранкові пробіжки. Вони допоможуть скласти індивідуальний план тренувань, дадуть звукові підказки під час активності, зафіксують поточний рівень фізичної підготовки, а після кожного тренування відзначать рівень сприйманого навантаження тощо.

Отримати більше інформації про те, що вміють робити розумні годинники Garmin, ви зможете, перейшовши до каталогу товарів нашого магазину. Тут ви знайдете всі лінійки бренду, які зараз представлені на ринку.